myslzdrowo.pl

myslzdrowo.pl – zdrowie, uroda, sport

Herbaty ziołowe
Lifestyle

Herbaty ziołowe – na co mogą pomóc?

Ziołowe herbaty mają liczne właściwości prozdrowotne. Kiedy warto je pić? Jakie z nich są najpopularniejsze?

Zioła towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów i są one również teraz używane jako naturalne wsparcie dla zdrowia. Najczęściej używane są one jako herbaty ziołowe, które mogą pomagać w wielu dolegliwościach. Czy warto je pić? Jakie herbaty ziołowe są polecane? Czy są one dobre dla każdego?

Herbaty ziołowe – czy warto je pić?

Herbatki ziołowe mogą być świetnym dodatkiem do zdrowej diety. Herbaty te są wytwarzane przez namaczanie różnych części roślin, w tym liści, łodyg, kwiatów, korzeni i owoców, w gorącej wodzie. 

Takie napary mają szeroki zakres smaków i korzyści zdrowotnych, dlatego są one używane przez człowieka od wielu wieków i obecnie również wybierane są w celu naturalnego leczenia różnych dolegliwości. Mogą też wykazywać działanie profilaktyczne, czyli zmniejszać ryzyko problemów zdrowotnych.

Należy jednak pamiętać, że chociaż herbaty ziołowe mogą mieć potencjalne korzyści zdrowotne, nie należy stosować ich zamiast zapisanych przez lekarza leków. Ponadto niektóre herbaty ziołowe mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego warto sprawdzić przeciwwskazania takich naparów i ich ewentualne skutki uboczne.

Na co pomagają herbaty ziołowe?

Niektóre popularne rodzaje herbat ziołowych i ich potencjalne korzyści to:

  • Herbata z rumianku – znana jest ze swoich uspokajających i relaksujących właściwości i może pomóc w stanach lękowych, bezsenności i ponadto w problemach trawiennych.
  • Herbata miętowa – może pomóc w trawieniu i złagodzić nudności, a także łagodzić bóle głowy i stres.
  • Herbata imbirowa – ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc w trawieniu, nudnościach i chorobie lokomocyjnej.
  • Herbata z czystka – używana jest głównie w celu naturalnego detoksu organizmu.
  • Herbata z pokrzywy – zawiera krzem poprawiający wygląd włosów i skóry, a także rekomendowana jest na układ moczowy i bolesne stawy.
  • Herbata z jeżówki – ma ona wzmacniać odporność i polecana jest w okresach przeziębienia i grypy.
  • Herbata z hibiskusa – jest bogata w przeciwutleniacze i może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Warto też wskazać, że obecnie w sprzedaży dostępne są herbaty ziołowe powstające z mieszanki różnych ziół. Takie herbaty przeznaczone są do stosowania na konkretne dolegliwości, na przykład mogą wspomagać serce, układ krwionośny, wspomagają mózg i pamięć, zmniejszają problemy trawienne, mogą dbać o układ moczowy i nerki. Starannie dobrane składniki, które znajdują się w takich herbatach, pomagają wtedy w uzyskaniu jeszcze lepszych rezultatów.

Czy każdy może pić herbaty ziołowe?

Warto pamiętać o tym, że herbaty ziołowe nie są polecane dla każdego i mogą one powodować różne działanie niepożądane.

Takich herbat nie powinny pić głównie kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby z poważnymi chorobami, na przykład nowotworami, ostrymi stanami chorobowymi układu krążenia, poważnymi zakażeniami. Warto sprawdzić, jakie są konkretne przeciwwskazania dla danych ziół i skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł doradzić, czy warto je stosować.

Materiał zewnętrzny