myslzdrowo.pl

myslzdrowo.pl – zdrowie, uroda, sport

sport dla dzieci
Lifestyle

Sport dla dzieci – najciekawsze propozycje

Każde dziecko uwielbia się bawić i beztrosko biegać. Zabawa i ruch na świeżym powietrzu to dla maluchów najlepsza okazja do spożytkowania niekończących się zapasów energii, a także do rozwoju i nieustannego poznawania świata. Wraz z ich dorastaniem zmieniają się także ich preferencje dotyczące zabaw. Aktywny kilkulatek z pewnością znudzi się zabawą w piasku i chętniej zacznie się wspinać po drabinkach lub jeździć na rowerze.

Jak wybrać sport dla dziecka?

Nie każde dziecko jest urodzonym sportowcem, więc nie każde będzie czerpało radość z regularnej aktywności fizycznej. Pomimo tego każdemu maluchowi warto pokazać choć namiastkę każdego sportu, by sam mógł zdecydować, który sprawia mu najwięcej przyjemności. Jeśli jednak dziecko nadal ma problemy z wyborem dyscypliny, to należy mu w tym delikatnie pomóc – oczywiście po konsultacji z trenerem, który pomoże określić predyspozycje i stopień rozwoju malucha.

Sport dla dzieci – najlepsze dyscypliny

W wyborze dyscypliny dla dziecka ważną rolę odgrywają również jego rodzice, a dokładniej ich zaangażowanie. Rodzice, którzy wspólnie z dziećmi spędzają aktywnie wolny czas lub uprawiają daną dziedzinę sportu są dla nich największą motywacją.

Każda pora roku przynosi inne, ciekawe możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Zimowe szaleństwo na nartach lub sankach jest świetnym sposobem na aktywne spędzenie przerwy świątecznej lub ferii. Niestety w tym sporcie ważne są nie tylko umiejętności, ale też wiek. Dzieci do piątego roku życia mogą jeździć wyłącznie na sankach pod czujnym okiem osoby dorosłej. Starsze, mogą z powodzeniem rozpocząć naukę jazdy na nartach z instruktorem. Niezależnie od tego czy dziecko będzie jeździło na nartach, sankach itp. bardzo ważne jest ich bezpieczeństwo. Niezbędny będzie kask, ochraniacze, a także odpowiedni strój – kurtka i spodnie narciarskie, bielizna termoaktywna i inne akcesoria.

Sporty wodne można uprawiać przez cały rok – sprawdzi się zarówno otwarty akwen, jak i basen. W przypadku pływania, na basem można zabrać już niemowlaka, który z pewnością będzie czuł się swobodnie w wodzie. Profesjonalne lekcje pływania można z powodzeniem wprowadzić już od około piątego roku życia.
Jeśli jednak dziecko jest zainteresowane nieco bardziej ryzykownymi spotami wodnymi – żeglarstwo, skoki do wody, nurkowanie, wioślarstwo, narty wodne itp. to ich profesjonalną naukę należy zacząć znacznie później, najlepiej po ukończeniu 10-12 roku życia.

Najbardziej popularną i często pierwszą aktywnością każdego malucha jest jazda na rowerze. Na początku może to być rowerek biegowy – pomoże dziecku zapoznać się z tym sportem, ale także nauczy utrzymywać równowagę. Zwykle w wieku pięciu lat wprowadzany jest rower na dwóch kółkach, który powala dziecku w pełni uczestniczyć w wycieczkach rowerowych całej rodziny. Do jazdy na rowerze niezbędny jest oczywiście rower, ale także kask, ochraniacze na kolana i łokcie oraz rękawice rowerowe. Dla większego komfortu świetnie sprawdzi się również odpowiednie obuwie, strój, w tym bielizna bezszwowa.