myslzdrowo.pl

myslzdrowo.pl – zdrowie, uroda, sport

ból brzucha po lewej stronie
Zdrowie

Ból brzucha po lewej stronie – najczęstsze przyczyny

Należy mieć świadomość, że ból brzucha po lewej stronie może być spowodowany przez trzustkę, przewód pokarmowy, woreczek robaczkowy czy śledzionę. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niepokojący ból brzucha może mieć bardzo dużą liczbę przyczyn. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak rozpoznać właściwą.

Ból z lewej strony brzucha i trzustka

Godny uwagi jest fakt, że ból z lewej strony może być związany z chorobą trzustki. Można wtedy spodziewać się wspomnianego bólu po lewej stronie u góry. Nie można pod żadnym pozorem bagatelizować dolegliwości. Zadaniem lekarza jest przeprowadzenie bardzo dokładnej diagnozy i zalecenie właściwych badań.

W pierwszej kolejności trzeba wykonać morfologię. Należy mieć świadomość, że podwyższony wskaźnik trzustkowy będzie podstawą do przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań. Konieczne będzie wtedy wykonanie badania USG. W niektórych przypadkach lekarz zleci rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Warto wiedzieć, że główną przyczyną tego rodzaju bólów mogą być zaburzenia odpływu soku trzustkowego, zakażenie wirusowe czy choroba wrzodowa. Ponadto bólowi mogą towarzyszyć wymioty i nudności. Zdecydowanie najlepszym sposobem efektywnego leczenia będzie wczesna diagnostyka.

Ból z lewej strony brzucha – przewód pokarmowy

Należy mieć świadomość, że ból z lewej strony brzucha może być także spowodowany problemami z przewodem pokarmowym. Przyczyną może być choroba wrzodowa, choroba refluksowa czy zapalenie żołądka. Godny uwagi jest fakt, że przyczyną wszystkich wspomnianych dolegliwości będzie nadmierne spożywanie alkoholu. Oczywiście zapalenie błony śluzowej można wyleczyć, jednak jej zbagatelizowanie może doprowadzić do licznych powikłań. Mogą bowiem wystąpić wymioty z krwią czy smoliste stolce. Jest to spowodowane uszkodzeniem wewnętrznej warstwy ściany żołądka.

Ból z lewej strony brzucha – inne przyczyny

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawianemu bólowi z lewej strony brzucha mogą towarzyszyć także inne objawy. Rekomendowane jest przeprowadzenie dodatkowych badań w przypadku, gdy bólowi będzie towarzyszyło krwawienie z przewodu pokarmowego czy zmniejszenie masy ciała. W niektórych sytuacjach lekarz zaleca kolonoskopię i gastroskopię.

Należy mieć świadomość, że po lewej stronie brzucha znajduje się część okrężnicy – jelita grubego. Z kolei zmniejszenie jego elastyczności może doprowadzić do pojawienia się wgłębień, czyli uchyłków jelita grubego. Wspomniany problem w zdecydowanej większości przypadków występuje u osób, które ukończyły 40 lat, a także mają dietę bardzo ubogą w błonnik.