myslzdrowo.pl

myslzdrowo.pl – zdrowie, uroda, sport

Kiedy i gdzie wykonać endodoncję mikroskopową
Lifestyle

Kiedy i gdzie wykonać endodoncję mikroskopową?

Zabiegi endodontyczne stosowane są wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia miazgi zębowej, na przykład na skutek próchnicy, martwicy czy urazu. W określonych przypadkach konieczne jest wtedy wykonanie zabiegu pod mikroskopem. Kiedy jest to konieczne? Gdzie można wykonać taki zabieg?

Czym jest endodoncja mikroskopowa?

Endodoncja mikroskopowa jest dziedziną endodoncji, która skoncentrowana jest na prowadzeniu zabiegów pod mikroskopem stomatologicznym. 

W określonych przypadkach takie właśnie zabiegi są konieczne, by zapewnić najlepsze efekty. Stomatolog może wtedy powiększyć przestrzeń, w której prowadzony jest zabieg, dlatego też może on wtedy dokładniej oczyścić i wypełnić kanały i komorę zęba. Redukuje to wtedy ryzyko pojawienia się skutków ubocznych.

Gdzie można wykonać leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem, ponieważ tak właśnie określa się tego typu zabiegi, wykonuje się obecnie w wybranych gabinetach stomatologicznych, które wyposażone są w tego typu sprzęt.

Takie zabiegi wykonują obecnie wyłącznie prywatne gabinety i kliniki stomatologiczne, dlatego nie ma możliwości skorzystania z nich w ramach NFZ.

Endodoncja mikroskopowa w Krakowie gdzie? Dokładne informacje o tym, gdzie dostępne są zabiegi w tym zakresie, można znaleźć w internecie.

Endodoncja mikroskopowa – kiedy jest wskazana?

Zabiegi endodontyczne prowadzone pod mikroskopem przeznaczone są przede wszystkim dla tych osób, które mają kręte, krzywo biegnące kanały zębowe. Aby je wykryć, wcześniej wykonuje się badanie RTG zęba.

Również endodoncja tego typu jest rekomendowana w przypadku powtórnego leczenia kanałowego. Wtedy szansa na pozytywny skutek leczenia maleje, więc bardzo ważna jest dokładność i precyzja. To powoduje, że dentysta będzie musiał zachować największą ostrożność.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem będzie też wskazane w sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia narzędzia w kanale zębowym. Złamane narzędzia są powszechne podczas oczyszczania kanałów, więc stomatolodzy muszą wtedy korzystać dodatkowo z mikroskopu, aby je zlokalizować i usunąć.

Jak odbywa się leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Z punktu widzenia pacjenta biorącego udział w leczeniu kanałowym tego typu nie zmienia się zasadniczo nic. Mikroskop jest wtedy podwieszony nad fotelem stomatologicznym i stomatolog używa go podczas przeprowadzenia zabiegu. Nie powoduje to zatem żadnych dolegliwości bólowych.

Gdy zatem ważne jest przeprowadzenie dokładnego i skutecznego leczenia kanałowego, warto szukać gabinetów z mikroskopem stomatologicznym.