myslzdrowo.pl

myslzdrowo.pl – zdrowie, uroda, sport

Udary mózgu
Zdrowie

Udary mózgu dotykają także młodych!

Choć udar mózgu to zagrożenie śmiertelne i często pozbawiające szansy na powrót do pełnej sprawności to często żyjemy w nieświadomości myśląc, że dotyczy on jedynie osób po 65. roku życia.

Głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru mózgu jest wiek. Na udar najbardziej narażone są osoby starsze po 60.-65. roku życia. Jednak coraz częściej zdarzają się również udary wśród osób młodych – trzydziesto- czy czterdziestolatków, a nawet dzieci. Jest to wina słabej konstrukcji naczyń, ale przede wszystkim sposobu życia.

Stres, alkohol, papierosy, zła dieta, siedzący tryb życia to sposoby na podwyższone ciśnienie, które rujnuje Twoje naczynia krwionośne! Żyjąc szybko i intensywnie, utrzymując organizm na działaniu na najwyższych obrotach, nie dając mu możliwości na regenerację niszczymy go i cały układ krwionośny, który przestaje wydajnie rozprowadzać tlen do mózgu. 

Coraz młodszych dotyka przemijający atak niedokrwienny (TIA – Transient Ischemic Attack) potocznie zwany małym udarem. Stan ten występuje, kiedy występuje czasowe, przejściowe zakłócenie dopływu krwi do pewnych obszarów mózgu. Uznaje się, że stan ten nie trwa dłużej niż 24 godziny. Jest to pewnego rodzaju ostrzeżenie, które nasz organizm wysyła do nas informując nas o fatalnym stanie naszych naczyń i wiszącą nad nami groźbę pełnego udaru. W sytuacji wystąpienia mikroudaru należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala i podjąć leczenie, które wygląda podobnie jak w przypadku pełnego udaru mózgu.

Szacuje się, że koło 40% chorych, którzy doświadczyli przemijającego ataku niedokrwiennego w ciągu 5 lat zostanie dotknięta pełnym udarem. Dlatego nie warto bagatelizować objawów i nawet jeśli nasz stan się poprawił i wróciliśmy do normalnego życia po ataku, należy zgłosić się do lekarza i podjąć działania, które mają na celu ochronić nas przed wystąpieniem pełnego udaru, który może skończyć się śmiercią lub trwałym kalectwem.

Jak rozpoznać, że to właśnie mikro udar? Kiedy występują następujące objawy:

– osłabienie i jednostronny brak czucia

– niedowłady ręki, nogi, uczucie mrowienia w kończynach

– wykrzywienie twarzy i problem z wyraźnym mówieniem i przekuciem myśli w słowa 

– problemy z widzeniem – widzenie podwójne, przedmioty wydają się być zamazane

– silne bóle głowy, zawroty głowy

– problem z utrzymaniem równowagi.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, nawet jeśli wiele z wymienionych objawów może świadczyć o innym schorzeniu, należy poddać się badaniom i sprawdzić przyczynę.

Artykuł sponsorowany