myslzdrowo.pl

myslzdrowo.pl – zdrowie, uroda, sport

Sok z czarnego bzu
Zdrowie

Sok z czarnego bzu – kiedy i jak stosować?

Czarny bez to jeden z tradycyjnych specyfików stosowanych w medycynie i ziołolecznictwie od wieków. Jedną z najpopularniejszych form podawania owoców tej rośliny jest przygotowanie soku. Jakie ma właściwości oraz kiedy i jak należy go stosować?

Czarny bez – jedna roślina, wiele zastosowań

Jak podają źródła, czarny bez wykorzystywany był w lecznictwie już w czasach starożytnego Egiptu, gdzie stosowano go np. do leczenia oparzeń. Dzięki swojej powszechności i dostępności cieszył się uznaniem wielu kultur i ludów. Wykorzystywano jego liście, kwiaty i owoce, na jego bazie przygotowywano napary, syropy, wyciągi. A to jeszcze nie koniec, bowiem stosuje się go także w kosmetyce, a po odpowiedniej obróbce ma nawet zastosowanie kulinarne.

Dzisiaj skupimy się jednak na jedną z najdogodniejszych form podawania, czyli na soku z czarnego bzu. To specyfik znany i powszechnie stosowany od pokoleń w medycynie ludowej. Jak się okazuje, współczesna nauka potwierdza przekonania z przeszłości o wielu pozytywnych działaniach, jakie wywołuje sok z czarnego bzu.

Sok z czarnego bzu – właściwości i podawanie

Badania nad właściwościami czarnego bzu wykazały, że ma on wiele oddziaływań, które mogą np. wspomagać organizm podczas walki z infekcją. Wymienia się wśród nich np. działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe czy napotne, ale także mniej oczywiste, jak choćby oczyszczające i moczopędne, co sprawia, że można stosować go m.in. przy problemach związanych z nieprawidłową pracą nerek, choć zaleca się uprzednio skonsultować to z lekarzem.

Ze względu na swoje działanie wykrztuśne i wspomagające drogi oddechowe, stosuje się także sok z czarnego bzu na kaszel. Jak pić sok z czarnego bzu? Można spożywać go bezpośrednio w małych ilościach, można rozcieńczyć wodą, ale również zastosować jako dodatek np. do herbaty. Co istotne, należy zwrócić uwagę na to, by, jak w przypadku każdego preparatu ziołowego, nie spożywać go w nadmiernych ilościach. Przyjmuje się, że nie należy przekraczać dawki 150 ml dziennie.

Sok z czarnego bzu dla dzieci

Wiele osób może kojarzyć sok z czarnego bzu z czasami dzieciństwa. Wszystko dlatego, że jest on bezpieczny i może być stosowany u dzieci od 2. roku życia, a niektóre źródła podają, że nawet u rocznych dzieci. Należy jednak przy tym zwrócić uwagę na to, by podając sok z czarnego bzu dla dzieci był on jak najwyższej jakości, a także by stosować go z umiarem. Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, zaleca się przyjmowanie mniejszych dawek kilka razy dziennie niż większej dawki jednokrotnie.

Syrop z kwiatów czarnego bzu przeciwwskazania

Jak już wspomniano, stosując preparaty z czarnego bzu konieczne jest nieprzekraczanie maksymalnych zalecanych dawek. I chociaż czarny bez stosuje się od dawna i udowodniono jego bezpieczeństwo, należy również znać przeciwwskazania, czy też dodatkowe zalecenia co do jego stosowania. Przede wszystkim osoby mające problemy z nerkami, powinny skonsultować z lekarzem prowadzących chęć korzystania z syropu z kwiatów czarnego bzu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kobiet w ciąży. Oczywiście, ze względu na to, że surowe owoce czarnego bzu zawierają trujące związki, należy wybierać tylko wysokiej jakości preparaty, przygotowane po odpowiedniej obróbce.

Artykuł sponsorowany