myslzdrowo.pl

myslzdrowo.pl – zdrowie, uroda, sport

Atopowe zapalenie skóry
Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – jak je rozpoznać i leczyć?

AZS to jedna z najczęściej diagnozowanych dermatoz, czyli chorób skórnych. Czym charakteryzuje się ta dolegliwość? Jakie daje symptomy? W jaki sposób można ją leczyć?

Czym jest AZS – atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry, znane również jako egzema, jest przewlekłym stanem zapalnym, który charakteryzuje się suchością, swędzeniem i zaczerwienieniem skóry. Jest to rodzaj zapalenia spowodowanego najczęściej kombinacją kilku nakładających się na siebie czynników.

Atopowe zapalenie skóry występuje najczęściej u niemowląt i małych dzieci, chociaż może dotknąć osoby w każdym wieku. Zwykle widoczne jest no na twarzy, skórze głowy i kończynach, może też dotyczyć innych części ciała.

Chociaż atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, większość ludzi z tą dolegliwością jest prowadzić normalne życie dzięki odpowiedniemu leczeniu i profilaktyce.

Jak dochodzi do atopowego zapalenia skóry?

Dokładna przyczyna atopowego zapalenia skóry nie jest w pełni poznana, ale uważa się, że jest spowodowana kombinacją czynników genetycznych, odpornościowych i środowiskowych. 

Osoby z rodzinną historią atopowego zapalenia skóry, astmy lub alergii są bardziej narażone na rozwój tej choroby.

Czynniki środowiskowe, które mogą wywołać lub nasilić atopowe zapalenie skóry, obejmują różnego rodzaju czynniki drażniące, takie jak stosowanie określonych typów mydeł i detergentów, wystawienie na alergeny, takie jak pyłki roślin, roztocza i sierść zwierząt domowych. 

Dodatkowo objawy mogą nasilać stres, zmiany temperatury i wilgotności oraz niektóre pokarmy.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Atopowe zapalenie skóry może powodować szereg objawów, które różnią się nasileniem w zależności od osoby. 

Główne objawy atopowego zapalenia skóry to:

  • intensywny świąd, który może być na tyle silny, że zakłóca sen i codzienne funkcjonowanie
  • sucha, łuszcząca się skóra, szczególnie w obszarach takich jak dłonie, stopy i kostki
  • zaczerwienienie lub stan zapalny skóry przypominający wysypkę
  • zgrubiała skóra
  • bolesne pęknięcia na skórze
  • pęcherze wypełnione płynem, które po zadrapaniu mogą się sączyć 
  • ciemniejsza lub jaśniejsza skóra w miejscu wystąpienia zmiany

Objawy atopowego zapalenia skóry mogą pojawiać się i znikać, dlatego też choroba ta charakteryzuje się okresami remisji oraz zaostrzenia.

Jak leczy się atopowe zapalenie skóry?

W przypadku pojawienia się objawów AZS warto udać się do lekarza takiego jak dermatolog Oświęcim jest miastem, gdzie można zapisać się do niego w ramach NFZ lub skorzystać z szybszej wizyty prywatnie. Lekarz będzie mógł sprawdzić zmiany skórne i zalecić odpowiednie postępowanie.

Leczenie atopowego zapalenia skóry zazwyczaj obejmuje połączenie stosowania odpowiednich kosmetyków nawilżających i natłuszczających, miejscowych kortykosteroidów i innych leków na receptę zapisanych przez dermatologa.

Jednocześnie rekomenduje się unikanie czynników wyzwalających dolegliwość i utrzymywanie zdrowej rutyny pielęgnacji skóry. Dzięki temu można również zminimalizować objawy atopowego zapalenia skóry oraz zapobiegać nawrotom tej dolegliwości.