Wiele osób sądzi, że tłuszcze w codziennej diecie służą wyłącznie przybieraniu na wadze. Poniekąd jest to prawda, warto jednak wiedzieć, że w ludzkim organizmie pełnią one jeszcze inną, dość istotną rolę.
Rola tłuszczy w organizmie
Występujące w organizmie tłuszcze można podzielić na nasycone i nienasycone. Co ważne, występują one zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Tłuszcz w diecie ma na celu przede wszystkim wspierać funkcjonowanie układu nerwowego oraz krwionośnego. Ponadto niektóre tłuszcze doskonale sprawdzają się jako środek obniżających cholesterol. Ich cenną właściwością jest również aktywne przyswajanie tak cennych dla organizmu witamin jak A, D, E oraz K.
Tłuszcz w diecie ma również dostarczać organizmowi energię, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Być może nie każdy z lekcji biologii pamięta o tym, że znajdująca się pod skórą tkanka tłuszczowa stanowi magazyn energii oraz skuteczną barierę chroniącą przed utratą ciepła.
Zapotrzebowanie na tłuszcze
Choć bez wątpienia tłuszcze w ludzkim organizmie pełnią dość istotną rolę należy pamiętać o tym, że ich nadmiar podobnie jak niedobór może być dość szkodliwy. Ich zbyt duża ilość odkłada się w organizmie, co dość szybko doprowadza do efektu niepożądanego w postaci nadwagi. Ilość spożywanych tłuszczy w każdym przypadku jest inna. Zapotrzebowanie zależnie jest bowiem od wieku, płci, stanu fizjologicznego oraz aktywności fizycznej. Zwiększone zapotrzebowanie na tłuszcze występuje u kobiet w ciąży i tych, które są w trakcje karmienia piersią. Warto pamiętać o tym, że tylko odpowiednia ilość tłuszczy pozytywnie oddziałuje na zdrowie. Ich zbyt duża ilość to nie tylko wysokie ryzyko nadwagi, ale również zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia chorób takich jak cukrzyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, kamica żółciowa, nowotwory jelita grubego, nowotwory macicy czy choroby gruczołów sutkowych.
Jakie są najlepsze źródła tłuszczy?
Jak wiadomo, tłuszcze w codziennej diecie można podzielić na pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Jednym z lepszych źródeł zdrowych tłuszczy roślinnych są orzechy. W przypadku tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, te najbardziej wartościowe można znaleźć w rybach (makrela i śledź jedzone w odpowiedniej ilości skutecznie obniżają cholesterol).
Doskonałym źródłem dobrych tłuszczy są również oleje, przede wszystkim słonecznikowe, lniane (efektywnie obniżają trójglicerydy), rzepakowe sojowe oraz z pestek winogron.