myslzdrowo.pl

myslzdrowo.pl – zdrowie, uroda, sport

równowaga peh
Uroda

Czym jest równowaga PEH?

Równowaga PEH to sposób pielęgnacji włosów polegający na dostarczaniu im odpowiednich składników we właściwych i indywidualnych dla potrzeb danych włosów proporcjach. Składnikami tymi są proteiny, emolienty oraz humektanty. Mogą być one dostarczane wraz w pożywieniem, podczas stosowania zbilansowanej diety, jak również w postaci kosmetyków, w tym odżywek i masek do włosów. Należy pamiętać o tym, że równowaga PEH jest cechą osobniczą każdego z nas, a nie wspólną dla całej populacji.

Równowaga PEH a stosowane zabiegi i niewłaściwa dieta

W celu poprawy kondycji włosów powinno się dążyć do osiągnięcia równowagi PEH. Włosy mogą być bowiem osłabione na skutek nieprawidłowej codziennej pielęgnacji, braku zbilansowanej diety lub wykonania nieodpowiedniego zabiegu na włosach, z użyciem agresywnych środków chemicznych lub zbyt wysokiej temperatury.

Kosmetyki PEH

Jednym i najlepszym sposobem na odnalezienie i wybranie optymalnych dla danych włosów kosmetyków jest uważna analiza ich składu. Na przykład preparaty proteinowe będą się cechowały wysoką pozycją białek na liście składników. Możliwe są mieszanki kosmetyczne, czyli takie, na liście których dwa rodzaje składników PEH zajmują wysokie miejsce, na przykład produkty proteinowo-emolientowe.

Porowatość włosów

Porowatość włosów oznacza ich przenikalność. Im w danym włosie jest więcej ubytków, w tym na przykład wykruszonych łusek, tym jego porowatość jest wyższa. Porowaty włos wchłania dużo substancji, jednocześnie szybko ją traci. Aby pielęgnacja była optymalna należy skutecznie wypełnić jego wnętrze i uszczelnić powierzchnię. Natomiast włos niskoporowaty ma gładką powierzchnię, nie wchłania dużych ilości kosmetyków i nie traci ich krótko po zastosowaniu.

Kosmetyki PEH a rodzaj włosów

Włosy niskoporowate

W przypadku włosów niskoporowatych idealne w ich pielęgnacji będą proteiny, w tym ekstrakty roślinne, emolienty: olej kokosowy, masło shea oraz humektanty – aloes i kwas hialuronowy.

Włosy średnioporowate

Pielęgnacja włosów średnioporowatych opiera się o proteiny, w tym jedwab i kreatyninę, emolienty: olej z migdałów oraz dowolne humektanty.

Włosy wysokoporowate

Idealna pielęgnacja dla włosów wysokoporowatych obejmuje białka, w tym między innymi: kolagen, emolienty: olej z nasion bawełny oraz humektanty – siemię lniane.

Kosmetyki PEH a testowanie

Kluczem do odnalezienia równowagi PEH jest nie tylko odnalezienie odpowiednich kosmetyków ale również poznanie reakcji włosa na konkretny preparat. Poszczególne kosmetyki mimo identycznego składu, mogą w różnym stopniu być tolerowane przez konkretny, indywidualny typ włosa. Poza tym deklaracje producenta nie zawsze w pełni oddają rzeczywiste działanie kosmetyku i powinny być one weryfikowane w codziennej praktyce. Należy również pamiętać o tym, że podczas dążenia do osiągnięcia równowagi PEH, kondycja włosa i jego porowatość zmienia się, a więc również stosowane kosmetyki powinny ulegać zmianie.