myslzdrowo.pl

myslzdrowo.pl – zdrowie, uroda, sport

pielęgnacja tatuażu
Uroda

Jak powinna wyglądać pielęgnacja tatuażu?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie wykonanie tatuażu jest nie tylko bardzo precyzyjne, ale również niezwykle bezpieczne. Należy jednak pamiętać, aby dbać o tatuaż. Można mieć wtedy całkowitą pewność, że efekty będą zgodne z oczekiwaniami. Jak powinna wyglądać pielęgnacja tatuażu?

Mycie i natłuszczanie

Warto wiedzieć, że po upływie kilku godzin należy delikatnie usunąć folię. Można tego dokonać pod strumieniem wody. Od tego momentu gojenie omawianego tatuażu powinno się odbywać z dostępem świeżego powietrza. Nie można pod żadnym pozorem owijać go zwykłą folią spożywczą. Rekomendowane jest mycie skóry przynajmniej dwa razy dziennie.

Warto użyć także żelu przeznaczonego do higieny intymnej. Cechuje się on bowiem delikatnym działaniem. Następnie co 2-3 godziny trzeba stosować natłuszczającą maść. Doskonale egzamin zdadzą produkty zawierające w swoim składzie pantenol i alantoiny. Należy jednak pamiętać, aby kosmetyki nie zawierały wysuszających dodatków takich, jak tlenek cynku. Nie można również doprowadzić do przesuszenia świeżo wytatuowanej skóry.

Zabezpieczanie świeżego tatuażu

Warto wiedzieć, że zarówno sposób, jak i ewentualne trudności związane z dbaniem o tatuaż będą uzależnione od jego lokalizacji. Jak wiadomo zdecydowanie łatwiejszym zadaniem będzie pielęgnacja tatuażu znajdującego się na nadgarstku w porównaniu do tatuażu na plecach. Należy mieć świadomość, że będzie to dotyczyło przede wszystkim zabezpieczeniem przed różnego rodzaju obtarciami czy zanieczyszczeniami. Rekomendowane jest noszenie przewiewnych i luźnych ubrań do czasu ustąpienia opuchlizny i zagojenia się skóry. Nie można zapomnieć, że śladów tuszu przeważnie nie będzie się dało usunąć.

Świeży tatuaż w nocy

Nie wszyscy wiedzą, że o tatuaż powinno się dbać także w nocy. Pielęgnacja będzie jednak sprowadzała się do unikania spania na wytatuowanej części ciała. Warto również zabezpieczyć go bawełnianą koszulką. Należy używać tylko czystej pościeli. Dzięki temu można ograniczyć ewentualny kontakt rany z kurzem i bakteriami.

Gojenie tatuażu a alkohol

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nie można spożywać alkoholu do tygodnia po zabiegu. Jego działanie powoduje rozrzedzanie się krwi, co może zdecydowanie zwiększyć tendencję do krwawienia. Ponadto nadmierne krwawienie może nasilić ucieczkę tuszu z niezagojonej skóry. W konsekwencji tatuaż wyjdzie bledszy. Mogą nawet powstać ubytki we wzorze.

Ochrona tatuażu przed słońcem

Warto wiedzieć, że na działanie promieni słonecznych można wystawić tatuaż, który już się zagoił. Nie jest oczywiście rekomendowane opalanie się. Ponadto wytatuowany fragment skóry powinno się odpowiednio zabezpieczyć kremem z filtrem SPF50.