myslzdrowo.pl

myslzdrowo.pl – zdrowie, uroda, sport

dieta w ciąży
Dieta

Dieta w ciąży

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Jeżeli dowiadujemy się, że niedługo zostaniemy matkami, to zaczynamy myśleć nie tylko o sobie, ale również o dziecku, które niedługo przyjdzie na świat. Wiele kobiet w tym wyjątkowym czasie zmienia swój sposób odżywiania, żeby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój.

Mity na temat diety w ciąży

Na temat diety w ciąży powstało wiele mitów. Najbardziej popularny jest mit, który mówi, że kobieta w stanie błogosławionym powinna jeść za dwoje. Na szczęście zostało już dawno udowodnione, iż nie jest to prawdą. Jednak jest jeszcze wiele mitów, które przez niektóre osoby uważane są za prawdziwe.

Do mitów zaliczamy również zakazy jedzenia soli, słodyczy czy picia mleka. W czasie ciąży bardzo ważne jest zdrowe odżywianie, ale restrykcje nie wpływają korzystnie i o tym należy pamiętać. Jeżeli lubimy słodycze i mleko, to nie musimy rezygnować z tych produktów. Zjedzenie czekoladek czy wypicie mleka z całą pewności nie zaszkodzi dziecku.

Jak odżywiać się w czasie ciąży

?

Dieta w ciąży powinna być zdrowa i dostarczać kobiecie oraz dziecku wszystkich potrzebnych witamin. Jednak nie musimy w tym czasie całkowicie zmieniać naszego sposobu odżywiania. Tym bardziej, że w ciąży możemy mieć ochotę na takie produkty, o których nawet wcześniej nie pomyśleliśmy. Jeżeli będziemy myśleć, że nie powinnyśmy czegoś zjeść, to w pewnym momencie może to doprowadzić do frustracji, a to na pewno nie będzie dobre dla naszego dziecka.

Płód potrzebuje glukozy, żeby prawidłowo się rozwinąć, więc zjedzenie czegoś słodkiego jest nawet wskazane. Oczywiście z umiarem, ponieważ nadmiar glukozy nie będzie korzystny ani dla przyszłej mamy, ani dla dziecka.

W czasie ciąży wskazane jest jedzenie mięsa. Dietetycy uważają, że mięso powinno być spożywane nawet codziennie. Wszystko dlatego, iż jest to najlepsze źródło żelaza, a jak wiadomo w ciąży wzrasta prawie dwukrotnie zapotrzebowanie na żelazo. Będąc w stanie błogosławionym warto też zamienić tłuszcze zwierzęce na tłuszcze roślinne.

Czego nie jeść w ciąży?

Jeżeli kobieta jest w ciąży, to nie powinna jeść surowego mięsa, ryb czy też owoców morza. Spożywanie takich produktów może doprowadzić do toksoplazmozy lub listeriozy. W surowym mięsie i rybach mogą również znajdować się pasożyty, które mogą być niebezpieczne. Większość lekarzy sugeruje, żeby zrezygnować z jedzenia surowego mięsa w ciąży. Niewskazane są również pasztety, metki oraz wędzone ryby. Coraz częściej mówi się również o tym, że jedzenie w ciąży wątróbki może doprowadzić do wad rozwojowych płodu.