myslzdrowo.pl

myslzdrowo.pl – zdrowie, uroda, sport

jak ubrać się w góry
Sport

Jak ubrać się w góry, by czuć się komfortowo?

Chodzenie po górach to niesamowita przygoda. Trzeba się jednak do niej dobrze przygotować, gdyż w przeciwnym razie wędrówka może okazać się nieprzyjemna a nawet niebezpieczna. Jak ubrać się w góry, by być przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Zastanawiając się, jak ubrać się w góry, trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na odpowiednie buty, od których zależy komfort oraz bezpieczeństwo wyprawy.

Wybierając buty w góry trzeba zadbać, by miały mocną podeszwę oraz były usztywnione w kostce. Dzięki temu można być pewnym, że w trudnych, górskich warunkach nie zwichniemy nogi w kostce. Najbardziej optymalne są buty za kostkę. Wybierając się w niższe góry można jednak pozwolić sobie na buty do kostki. Podejściówki, bo o nich mowa, będą idealne w niższe partie gór.

Wybierając strój na górską wyprawę, nie można zapomnieć o odpowiednich skarpetach. To właśnie od nich zależy czy noga spoci się w masywnym bucie czy będziemy czuć się komfortowo. Skarpety z wełny merino to wybór, który zapewni komfortową wyprawę. Warto zadbać, by były to skarpety przeznaczone do letnich wędrówek. Są cieńsze niż te zimowe.

Odzież termoaktywna

Wybierając się w góry, koniecznie należy zadbać o odzież z włókien termoaktywnych, które z łatwością przechwytują pot i szybko się go pozbywają. Latem warunki w górach również nie są łatwe. W trakcie podejścia na grań bardzo szybko się spocimy. W wyższych partiach spotkamy się z niższą temperaturą, może również wystąpić wiatr. Odzież, która jest mokra od potu to duże wyzwanie.

Krótkie czy długie spodnie?

Osoby wybierające się latem w góry często nawet nie zastanawiają się, czy założyć krótkie spodnie czy długie. W końcu jest lato! Zgadza się. Trzeba jednak pamiętać, że w wyższych partiach gór nawet w lipcu możemy spotkać śnieg.

Krótkie spodnie nie są złym wyborem w góry. Należy jednak pamiętać, że w plecaku musi znaleźć się cieplejsza warstwa ciuchów. Długie spodnie oraz bluza dresowa są niezbędne.

Ciekawym sposobem na zapewnienie sobie komfortu cieplnego jest skorzystanie z oferty sklepów turystycznych, które proponują spodnie z odpinanymi nogawkami. Dzięki temu rozwiązaniu nie jesteśmy skazani na marznięcie, gdy pogoda okaże się kapryśna.

Zastanawiając się, jak ubrać się w góry, należy pamiętać o zabraniu nakrycia głowy, ale również płaszcza przeciwdeszczowego. Niezbędne są również okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Bardzo ważnym elementem wyposażenia jest odpowiedni plecak. Ważne, by miał usztywniane plecy, dodatkowy pasek na wysokości piersi lub w pasie oraz dużą ilość kieszeni, w których zmieści się prowiant na drogę oraz duża ilość wody.