myslzdrowo.pl

myslzdrowo.pl – zdrowie, uroda, sport

co obniża ciśnienie
Zdrowie

Co obniża ciśnienie – naturalne sposoby

Należy mieć świadomość, że nadciśnienie jest pewnego rodzaju plagą rozwiniętych społeczeństw. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nieleczone może przyczynić się do zawału serca, retinopatii czy uszkodzeń nerek. Warto wiedzieć, że obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo leków, które pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze. Rekomendowane jest jednak wypróbowanie naturalnych sposobów. Co obniża ciśnienie?

Zrzucenie zbędnych kilogramów

Zostało dowiedzione, że wystarczy schudnąć tylko 5% swojej masy ciała, by efektywnie obniżyć ciśnienie. Z kolei zrzucenie 10% masy ciała może dać spektakularne rezultaty i ograniczyć ewentualne ryzyko migotania przedsionków. Osoby, które są zainteresowane zadbaniem o serce i układ krążenie, powinny przede wszystkim regularnie kontrolować swoją wagę. Godny uwagi jest fakt, że lekarze nie są zwolennikami restrykcyjnych diet, po których może wystąpić efekt jojo. W pierwszej kolejności warto zrezygnować ze słodyczy, przetworzonej żywności. Należy również spożywać znacznie więcej produktów pełnoziarnistych, owoców, warzyw.

Ograniczenie soli

Koniecznie trzeba dawać sobie sprawę, że sól kuchenna jest to nic innego, jak chlorek sodu. Jej nadmiar może doprowadzić do wzrostu ciśnieni tętniczego. Rekomendowane jest zatem spożywanie maksymalnie 3 g soli dziennie. Nie wszyscy mają świadomość, że oprócz soli dodawanej do potraw, spożywają również sól znajdującą się w składzie gotowych produktów.

Ograniczenie alkoholu

Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie ograniczenie spożywania alkoholu do minimum. Zostało bowiem dowiedzione, że wszystkie osoby, które piją w ciągu tygodnia od 7 do 13 porcji alkoholu mają aż o 53% wyższe ryzyko zachorowania na nadciśnienie. Godny uwagi jest fakt, że w przypadku osób, które wypijały więcej niż 14 drinków tygodniowo, prawdopodobieństwo wystąpienia omawianej choroby wynosi 69%.

Walczenie ze stresem

Warto wiedzieć, że osoby, które są pod długotrwałym stresem mają zdecydowanie wyższe ciśnienie. Należy mieć świadomość, że wspomniany stres generuje w organizmie wydzielanie hormonów zwężających naczynia krwionośne. Doprowadza to nie tylko do przyspieszenia rytmu serca, ale również podniesienia ciśnienia. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że życie w ciągłym napięciu bardzo obciąża serce. Rekomendowane są zatem regularne spacery czy odpowiednia dawka snu.

Jedzenie bananów

Należy mieć świadomość, że banany są świetnym źródłem potasu. Godny uwagi jest fakt, że wspomniany pierwiastek ma zbawienne oddziaływanie na pracę serca i układu nerwowego. Warto wiedzieć, że zwiększenie jego spożycia przyczynia się do obniżenia ciśnienia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dzięki potasowi naczynia będą rozluźnione, a serce będzie pompowało krew wolniej. Przełoży się to na obniżenie ciśnienia tętniczego.

Nie można zapomnieć o diecie

Ogromny wpływ na ciśnienie krwi będzie miała zmiana nawyków żywieniowych. Należy mieć świadomość, że opracowane zostały diety, których celem jest zredukowanie ciśnienia. Doskonałym przykładem może być dieta DASH. Bazuje ona na dużych ilościach białka i warzyw.