myslzdrowo.pl

myslzdrowo.pl – zdrowie, uroda, sport

drętwienie rąk
Zdrowie

Drętwienie rąk – przyczyny

Należy mieć świadomość, że drętwienie rąk w zdecydowanej większości przypadków będzie wywoływało nieprzyjemnie uczucie. W przypadku, gdy będzie często nawracało lub dłużej się utrzymywało, rekomendowane jest skonsultowanie się z lekarzem. Może być bowiem objawem poważnego schorzenia.

Podstawowe przyczyny

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane drętwienie rąk jest bezbolesne. Główną przyczyną jest bowiem uszkodzenie obwodowego lub ośrodkowego układu nerwowego. Godny uwagi jest fakt, że drętwienie rąk może być rezultatem uszkodzenia pleców lub szyi. Do zdecydowanie najczęściej wymienianych przyczyn należy zaliczyć nadmiar stresu, rwę barkową czy zespół cieśni nadgarstka. Ponadto jest to jeden z symptomów, który w połączeniu z innymi objawami może doprowadzić do udaru mózgu.

Drętwienie rąk a niedokrwienny udar mózgu

Należy mieć świadomość, że najbardziej istotną przyczyną niedokrwiennego udaru mózgu będzie zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. W konsekwencji będzie prowadziło do to wystąpienia zmian w obrębie mózgowia. Warto wiedzieć, że rodzaj objawów będzie zależał zarówno od rozległości zmian, jak i ich lokalizacji. W zdecydowanej większości przypadków drętwieje tylko jedna strona ciała pacjenta.

Drętwienie rąk a guz mózgu

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że guz mózgu jest diagnozowany zarówno u dzieci, jak i seniorów. Godny uwagi jest fakt, że objawy będą powiązane nie tylko ze wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego, ale również lokalizacją wspomnianego guza. Wśród objawów należy wymienić padaczkę, bóle głowy, drżenie i drętwienie rąk.

Drętwienie rąk a rwa barkowa

Warto wiedzieć, że w przypadku rwy barkowej ból będzie promieniował od szyj, aż do palców. Należy zaznaczyć, że ból będzie nasilał się przy odchylaniu lub skręcaniu głowy w stronę, gdzie jest wyczuwany dyskomfort. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do rwy barkowej przyczynia się uszkodzenie korzenia nerwowego w obrębie odcinku szyjnego kręgosłupa. Z kolei drętwienie palców będzie dotyczyło głównie kciuka, a także palca wskazującego. Rekomendowane jest ograniczenie ruszania szyją przy silnym bólu.

Drętwienie rąk a zespół cieśni nadgarstka

Należy mieć świadomość, że drętwienie rąk w nocy jest objawem, który pojawia się przy zespole cieśni nadgarstka. Godny uwagi jest fakt, że obszar drętwienia w zdecydowanej większości przypadków będzie obejmował palec wskazujący, kciuk czy palec środkowy. Warto wiedzieć, że bardzo pomocne może być pocieranie drętwiejącej ręki. Ponadto zaniedbanie schorzenia sprawi, że będzie ono pojawiało się coraz częściej.