myslzdrowo.pl

myslzdrowo.pl – zdrowie, uroda, sport

mąka z samopszy
Dieta Lifestyle

Do czego można wykorzystać mąkę z samopszy?

Do znanych, lubianych i powszechnie stosowanych w naszych kuchniach składników spożywczych już jakiś czas temu zaczęły dołączać kolejne. W naszych szafkach, obok mąki pszennej i białego ryżu, znajdują się dzisiaj takie specjały, jak quinoa, dziki ryż, mąka kasztanowa, czy tapioka. Jednym z najnowszych odkryć kulinarnych jest mąka z samopszy. Czym jest? Jakie ma wartości? I najważniejsze – do czego można ją wykorzystać? Zdradzamy w naszym krótkim poradniku.

Mąka z samopszy – powrót do diety naszych przodków

Samopsza jest najstarszym gatunkiem pszenicy. Do jej odżywczych zalet należy wysoka zawartość białka. Ze względu na jego budowę, białko z samopszy jest bardzo łatwo przyswajalne. Mąka z samopszy jest więc składnikiem wyjątkowo sprzyjającym sportowcom. Mąka z samopszy (kupisz ją pod linkiem https://sklep-ekohillar.pl/Maka-Z-Samopszy-c60) jest także cennym źródłem dużych ilości soli mineralnych, takich jak żelazo, cynk, magnez, czy mangan. Ich obecność wpływa na wygląd produktu, mąka z samopszy ma delikatnie żółtą barwę.

Mąka z samopszy i jej wpływ na nasze zdrowie 

Zawarte w mące z samopszy mikro- i makroelementy będą korzystnie wpływać na nasz organizm. Znajdujące się w niej przeciwutleniacze poprawiają kondycję oczu. Inne znajdujące się w mące z samopszy składniki wspomagają układy oddechowy i nerwowy, wpływają na wydolność mięśni oraz przyczyniają się do zdrowej cery i pięknej sylwetki. Mąka z samopszy to prosty sposób na dodanie do posiłku wartościowych składników odżywczych.

Do czego można wykorzystać mąkę z samopszy? 

Jeśli chcemy, by mąka z samopszy znalazła się na stałe w naszej kuchni, warto wprowadzać ją w odpowiedni sposób. Smak samopszy różni się od smaku mąki pszennej. Ta druga jest w stanie neutralnie wkomponować się w potrawę, bez wpływania na jej smak. Mąka z samopszy ma orzechowy posmak. Mąka z samopszy wykorzystywana jest do przyrządzania chleba na zakwasie, jako dodatek wzbogacający wartość odżywczą wypieku. Z powodzeniem można dodać ją do ciast, naleśników i placków.