Zabieg ekstrakcji, czyli inaczej wyrywania zęba może odbywać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest ekstrakcja chirurgiczna, która polega na wykonaniu zabiegi chirurgicznego. Kiedy jest ona niezbędna?
Kiedy stosuje się chirurgiczną ekstrakcję zębów?
Chirurg dentystyczny jest zazwyczaj niezbędny do ekstrakcji zęba, gdy ząb nie został całkowicie wyrznięty przez dziąsło lub jeśli ząb jest trudny do usunięcia ze względu na swoje położenie. W tym przypadku wcześniej wykonuje się zdjęcia RTG, za pomocą których można określić, gdzie zlokalizowane są zęby i czy konieczne będzie wykonanie ekstrakcji chirurgicznej.
Chirurg dentystyczny może być również niezbędny, jeśli ekstrakcja zęba jest częścią większego planu leczenia, na przykład w przypadku leczenia ortodontycznego lub implantologicznego. W takim przypadku konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych procedur po ekstrakcji.
Taki zabieg może być też jedynym rozwiązaniem wtedy, gdy ząb uległ wcześniejszemu uszkodzeniu, na przykład popękaniu, jego korona jest bardzo słaba albo ząb ma jedynie korzeń. Wtedy zastosowanie standardowych metod ekstrakcji również nie jest możliwe, więc konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu.
W niektórych przypadkach dentysta może przeprowadzić ekstrakcję, ale jeśli wymagany zabieg zostanie uznany za bardziej złożony, na przykład wtedy, gdy ząb ma korzenie utrudniające jego ekstrakcję standardową metodą – wskazuje specjalista z kliniki zietekclinic.com zajmującej się prowadzeniem zabiegów stomatologicznych tego typu.
Jak przeprowadza się chirurgiczną ekstrakcję zębów?
Chirurgiczna ekstrakcja zęba to zabieg wykonywany przez chirurga dentystycznego w celu usunięcia zęba.
Procedura jest zwykle wykonywana w znieczuleniu miejscowym, które znieczula obszar wokół zęba. W niektórych przypadkach można też zastosować sedacją dożylną, czyli znieczulenie ogólne. Wykorzystuje się też inne metody, na przykład sedację wziewną gazem rozweselającym, która pozwala na poprawę komfortu pacjenta w trakcie zabiegu.
Pierwszym etapem zabiegu jest wykonanie nacięcia dziąsła w celu odsłonięcia zęba i otaczającej go kości. Następnie chirurg dentystyczny używa specjalistycznych narzędzi, takich jak kleszcze albo dźwignie, aby poluzować ząb i usunąć go z zębodołu. W niektórych przypadkach może być konieczne rozcięcie zęba na mniejsze kawałki, aby ułatwić jego usunięcie.
Po usunięciu zęba zębodół jest czyszczony i opatrywany gazą, aby zatrzymać krwawienie. Nacięcie w dziąśle jest następnie zamykane szwami.
Czas powrotu do zdrowia po przeprowadzonym zabiegu ekstrakcji różni się w zależności od złożoności zabiegu i stanu zdrowia danej osoby, ale generalnie całkowite wyleczenie zajmuje około tygodnia do dwóch tygodni.
Ból i obrzęk są normalne po ekstrakcji, ale można je złagodzić za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych lub przez stosowanie zimnych okładów. Aby zapewnić prawidłowe gojenie, warto ściśle przestrzegać otrzymanych od dentysty zaleceń.
Gdzie można wykonać zabieg ekstrakcji chirurgicznej zęba?
Takie procedury są refundowane przez NFZ i można skorzystać z nich w gabinetach mających kontrakt z Funduszem.
Także procedury te są prowadzone przez prywatne gabinety i kliniki stomatologiczne, między innymi wykonuje je zietekclinic.com. W tym przypadku za zabieg trzeba będzie już zapłacić samodzielnie. Ceny wynoszą od około 200 do ponad 1000 złotych zależnie od złożoności procedury. Dokładne cenniki związane z usługami można znaleźć na witrynach należących do prywatnych gabinetów i klinik stomatologicznych.