Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dieta cukrzycowa jest związana ze zmianą nawyków żywieniowych. Należy bowiem włączyć do codziennego jadłospisu produkty, które nie wpłyną na gwałtowne podwyższenie poziomu glukozy. Jak powinna zatem wyglądać dieta dla cukrzyka?
Najważniejsze zasady
Celem diety cukrzycowej w przebiegu cukrzycy typu 2 jest nie tylko osiągniecie, ale również utrzymanie właściwego stężenia glukozy w surowicy krwi. Odpowiednio skomponowana dieta umożliwi uzyskać optymalne stężenie cholesterolu całkowitego, a także triglicerydów w surowicy krwi. Rekomendowana jest dieta o niskim indeksie glikemicznym. Należy mieć świadomość, że produkty z wyższym indeksem glikemicznym będą znacznie szybciej ulegały strawieniu. Rezultatem będzie gwałtowny wzrost, a później spadek stężenia glukozy we krwi.
W najprostszym możliwym ujęciu podstawą diety cukrzycowej są zasady zdrowego żywienia. Trzeba wśród nich wymienić: staranny dobór produktów, regularne spożywanie posiłków, aktywność fizyczna i właściwe nawodnienie. Godny uwagi jest fakt, że znaczna większość zasad omawianego rodzaju diety doskonale wpisuje się w założenia diety śródziemnomorskiej. Polega ona bowiem na spożywaniu produktów o jak najniższym stopniu przetworzenia, a także niskim indeksie glikemicznym. Warto zatem spożywać makaron z pełnego ziarna, chleb razowy, surowe owoce i warzywa, tłuszcze roślinne.
Produkty polecane w diecie dla cukrzyka
Cukrzycy mogą bez żadnego problemu jeść naturalny nabiał i jego przetwory. Trzeba wśród nich wymienić: maślankę, jogurt, zsiadłe mleko, kefir czy sery. Ponadto rekomendowane jest regularne spożywanie warzyw takich, jak: kalarepa, pomidory, ogórki, papryka, marchewka, pietruszka, fasolka szparagowa, groch, groszek zielony, kukurydza, kapusta, sałata zielona, kalafior, cukinia, cebula, czosnek, fasola biała i czerwona, brokuły. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie jedzenie warzyw na surowo.
Ponadto w diecie cukrzyków muszą znajdować się produkty zbożowe, płatki i makarony. Nie można oczywiście zapomnieć i rybach i mięsie. Świetnymi przykładami mogą być: chuda wołowina, indyk, cielęcina, kurczak, chuda wieprzowina, dziczyzna, królik. Warto także uwzględnić w diecie owoce (agrest, awokado, mało dojrzałe banany, grejpfruty, brzoskwinie, jabłka, truskawki, maliny, jeżyny, porzeczki, pomarańcze, morele, jagody, winogrona.
Kto dokładnie powinien stosować dietę cukrzycową?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiana dieta cukrzycowa powinna być elementem leczenia wszystkich typów cukrzycy. Możemy obecnie wyróżnić dwie podstawowe odmiany. Warto wiedzieć, że cukrzyca typu 1 jest nazywana cukrzycą insulinozależną. W najprostszym możliwym ujęciu jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Polega bowiem na niszczeniu komórek trzustkowych, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Należy mieć świadomość, że może się ona rozpocząć u dzieci lub w wieku młodzieńczym. Z kolei istotą cukrzycy typu 2 jest niewłaściwe działanie insuliny w tkankach. W konsekwencji prowadzi to do podwyższenia poziomu cukru we krwi. Godny uwagi jest fakt, że za jej rozwój odpowiedzialne są czynniki środowiskowe i genetyczne.